5 spôsobov, ako zlepšiť výsledky e-mailového marketingu
E-mailový marketing zostáva jedným z troch najlepších marketingových nástrojom, ktorý prináša najvyššiu návratnosť investícií. Litmus odhaduje, že e-mailový marketing prináša 36 USD za každý vynaložený 1 USD, čo predstavuje návrat investícií v hodnote 3600 %. Inými slovami, e-mailový marketing nevyžaduje veľký rozpočet, no môže byť veľmi efektívny na prilákanie a udržanie pozornosti vašich zákazníkov.
S takou vysokou návratnosťou je e-mailový marketing dôležitým prvkom marketingovej stratégie, no predtým, ako sa začnete zameriavať na konkrétnu taktiku, je nutné definovať si ciele a ako pre vás vyzerá úspech. Ak chcete stanoviť svoje e-mailové ciele, pozrite sa na svoju celkovú marketingovú stratégiu a na to, akú rolu v nej e-mail hrá – majte na pamäti svoj konečný cieľ a pracujte spätne smerom k tomuto cieľu, sledujte výsledky a podľa toho prispôsobte svoju stratégiu.
Keď budete mať jasno v tom, kam smerujete, a začnete s prípravou svojej kampane, nezabudnite sa zamerať na tieto efektívne spôsoby, ako zlepšiť výsledky e-mailu:
1. Segmentujte publikum
Rovnaká komunkácia nie je relevantná pre všetkých. Ak chcete začať konverzáciu, musíte byť na rovnakej vlne so svojím publikom. Dosiahnete to len tak, že budete mať pravidelne aktualizovaný zoznam e-mailov a budete si zoznam segmentovať podľa toho, čo o nich viete. Spoločnosti, ktoré používajú segmentované kampane, zaznamenávajú až 760 % nárast výnosov, takže sa oplatí venovať čas a námahu a segmentovať váš zoznam. V závislosti od vášho odvetvia sa zamerajte na demografické údaje, ktoré sú pre vás dôležité, a oslovte ich prostredníctvom komunikácie ktorá je pre nich špecifická na osobnej úrovni.
2. Prispôsobte komunikáciu
Zamerajte sa na osobnú komunikáciu. V pozdrave používajte krstné meno príjemcu a uveďte akékoľvek informácie, vďaka ktorým bude mať pocit, že nie je len jedným z mnohých na zozname hromadných e-mailov. Podľa HubSpot je prispôsobenie správ taktikou číslo jeden, ktorú používajú marketéri na zlepšenie výkonu kampaní– ak bude pre príjemcu vaša správa osobná s väčšou pravdepodobnosťou vyvolá záujem a reakciu na vašu call-to-action, keďže sa sústreďuje na príjemcu. Dajte im pocítiť, že váš email je navrhnutý špeciálne pre nich a súvisí s ich aktuálnymi okolnosťami a potrebami.
3. Adresujte e-mail od osoby, nie od značky
Ľudia nakupujú od ľudí – preto použite svoje meno. Ak sa obávate, že prichádzate o budovanie povedomia o značke, uveďte svoje meno a za ním „z...“. Uvedenie mena osoby ako odosielateľa e-mailu je oveľa efektívnejšie ako e-mail prichádzajúci od značky. V našej agentúre sme zaznamenali niekoľko významných zlepšení, keď naši klienti prešli z e-mailu od značky na emalovú komunikáciu od osoby. A vrelo odporúčame otestovať tento prístup aj vám.
4. Buďte struční
Náš rozsah pozornosti je krátky a naše dni sú zaneprázdnené. Ak príjemca váš e-mailu otvorí a začne čítať, nechcete, aby sa v polovici začal nudiť, alebo prestal čítať. Prejdite rovno k veci, aby príjemca mohol rýchlo identifikovať v súvislosti s čím ich kontaktujete, a rozhodnúť sa, či sa chcú zapojiť do rozhovoru. Ak máte pocit, že sa chcete o informácie podeliť podrobnejšie, pridajte odkaz alebo prílohu, ale nevystrašte ich dlhým e-mailom, pretože stratia záujem ešte skôr, ako ho začnú čítať.
5. Zahrňte ‘Call-to-action’
Existuje veľa spoločností, ktoré nevytvárajú jasné a jednoduché výzvy na akciu, no bez nich môže byť pre vaše publikum ťažšie pochopiť dôvod vášho e-mailu. Keď vytvárate svoju výzvu na akciu, uistite sa, že začínate akčným slovom, ako napríklad „čítať“, „stiahnuť“, „kúpiť“ alebo iným relevantným slovom. Vytvorte pocit naliehavosti pomocou slov ako „dnes“ alebo „teraz“ a povedzte publiku, čo z toho bude mať, ak podnikne vami navrhnuté kroky.